istoriya-vozniknoveniya-kariesa

Історія виникнення карієсу

А чи знаєте ви, що карієс як захворювання виникло всього 100-150 років тому? «Як же так?», – запитаєте ви. Невже раніше у людей були повністю здорові зуби?

Звичайно ж ні. Зуби так само псувалися і випадали, завдаючи масу дискомфорту навіть в найдавніші часи, про що можна знайти докази на наскельних малюнках. Однак саме карієс з плином часу розвивався і ставав більш агресивним.

Чому ж це відбувається? За останні 100 років з’явилася маса теорій з цього приводу. Деякі їх отримували спростування дуже швидко, інші ж, навпаки, зміцнювалися і переросли в сучасну теорію виникнення карієсу.

Однією з теорій, яку спростували, стали праці Е.Е. Платонова. Він вважав, що карієс буде розвиватися тільки в тому випадку якщо є порушення харчування твердих тканин зуба. Зараз з появою сучасних методик лікування зуба можна з упевненістю сказати, що при правильному лікуванні навіть при віддаленій пульпи зуб може ще дуже довго повноцінно функціонувати.

Ще однією теорією, яка стала непрацездатною стала думка І.Г. Лукомського. Він вважав, що причина виникнення карієсу криється в нестачі вітамінів і мікроелементів, а саме вітамінів D і B1, а також солей фтору, кальцію і фосфору. Дана теорія перегукується з думками ще одного вченого – Д.А. Ентіна, який основною причиною захворювання називав неправильне харчування, спадковість, супутні соматичні захворювання, що порушують обмін речовин і гормональний фон в організмі. Природно дані теорії мають місце бути, однак через відсутність експериментального підтвердження, визнані недійсними.

Однією з найпоширеніших і прогресивних теорій виникнення карієсу є теорія Міллера. Він зробив припущення, що при першій стадії розвитку карієсу відбувається демінералізація твердих тканин зуба під впливом молочної кислоти, після чого зуб ставав уразливим для ферментів, що виробляються різними мікроорганізмами. Дана теорія і лягла в основу сучасної теорії виникнення карієсу.

Чому ж карієс так прогресує саме останні кілька століть? Причина була знайдена і це бурхливий розвиток харчової промисловості. За останні 200 років з’явилася величезна кількість товарів з підвищеною кількістю цукру, що негативно впливає на фізико-хімічний склад слини. Вживана їжа практично вся проходить кулінарну обробку, що значно зменшує навантаження на зуби, але ж саме посилене функціональне навантаження на зуби є основним реальним фактором профілактики карієсу і пародонтозу.

Зараз існує безліч різних методів і технологій усунення дефектів зубів, однак потрібно завжди пам’ятати, що краще уникнути проблему, шляхом правильної профілактики захворювання, ніж лікувати у стоматолога її наслідки.