(нім. Bugel – дуга) – ця найсучасніша ортопедична конструкція дозволяє використовувати для опори крім ясен і власні зуби. Протез набуває більш компактний вигляд, стає значно міцніше, довговічніше, зручніше.
Важливо, що спосіб передачі жувального навантаження в даному випадку ближче до фізіологічного, завдяки перерозподілу навантаження на опорні зуби. Якщо ще кілька років тому такий протез утримувався на зубах за допомогою кламерів (це спеціальні гачки, що охоплюють опорні зуби), то зараз – за допомогою замків, розташованих усередині протезу і на металокерамічній коронці опорного зубу. Завдяки такому (замковому) кріпленню бюгельний протез став називатися умовно змінним і абсолютно непомітним в ротовій порожнині.
При нестачі висоти існує можливість постановки поза- і внутрішньокоронкове ЗК на консольний зуб, тому що в області беззубого альвеолярного відростку висота зазвичай на порядок більше внаслідок процесу атрофії кісткової тканини. Не менш важливо, що спосіб передачі жувального навантаження в даному випадку ближче до фізіологічного, завдяки перерозподілу навантаження на опорні зуби.
В даний час бюгельне протезування набуває все більшої популярності. Це пов’язано з різким якісним стрибком в їх виробництві, обумовленим створенням нових матеріалів, які допомагають зробити конструкцію бюгельного протезу легкою, ажурною, і, в багатьох випадках, непомітною для сторонніх очей. Такі протези зручні, гігієнічні і наші пацієнти користуються ними із задоволенням.
Перевагами замкових кріплень є:
- Більш висока точність у порівнянні з кламерами
- Більш високі естетичні якості протезів, виготовлених з використанням замкових кріплень і коротший період звикання пацієнтів до подібних протезів
- Наявність стандартних взаємозамінних складових частин
- Тривалий термін служби протезів, виготовлених з використанням замкових кріплень (в середньому він становить 7-10 років).
- Можливість зміни матриць і повторної активації
Потрібно відзначити, що при виготовленні бюгельних протезів із замковими кріпленнями ми пред’являємо більш високі вимоги до якості технічних процедур (моделюванню, литтю каркасу протеза), що тягне за собою більш високу вартість у порівнянні з кламерами.
Успіх чи невдача протезування в великій мірі залежить від ретельного планування лікування і опрацювання майбутньої конструкції. Складання плану лікування є невід’ємним базовим етапом при протезуванні будь-якої щелепно-лицьової патології. Ретельне планування лікування дозволяє уникнути можливих невдач на наступних етапах лікування і отримати очікуваний результат.