Урок гігієни і профілактики

Цю сторінку ми присвятили самим маленьким діткам, чиє здоров’я повністю знаходиться в руках батьків або опікунів.

Давайте розберемося, на якому етапі людського життя, які пріоритетні напрямки гігієни і профілактики захворювань зубощелепної системи.

Профілактика будь-якого захворювання повинна починатися з перших днів життя.

img_918b19105b1bedd6a43d1e3c31d06151У народженої дитини немає ще реакції на світло і звук, але є потужний смоктальний рефлекс, що забезпечує надходження їжі для подальшого розвитку і зростання щелеп, обличчя та всього організму. Навіть у найважчих випадках дистрофії в області щік у дитини зберігаються щільні жирові подушечки Біша, щоб при смоктанні щоки НЕ западали в порожнину рота. При грудному вигодовуванні дитина висуває нижню щелепу вперед (у новонароджених фізіологічне положення нижньої щелепи в спокої дистально – ззаду від верхньої щелепи), захоплює сосок грудей і рухом мови до глотки створює в порожнині рота вакуум, щоб молоко надійшло в рот. На жаль, з багатьох причин і у дуже багатьох дітей після народження нагрузочна функція – смоктання – не виконує своєї ролі, визначеної природою. Це гарантований шлях до виникнення деформації прикусу і неправильного прорізування зубів.

Період новонародженості – відбувається масоване мікробне забруднення порожнини рота за рахунок:

  • поцілунків батьків;
  • облизування, частіше матір’ю або нянею, соски яка випала з рота дитини (замість того, щоб обдати її окропом);
  • проби кашки з дитячої ложки перед годуванням.

Це повторюється кожен день протягом багатьох місяців і сприяє постійному накопиченню в ротовій порожнині дитини мікрофлори, привнесеної ззовні і, на жаль, не завжди здорової. Подібні ситуації повинні бути повністю виключені, і тільки ці профілактичні заходи дозволять зберегти порожнину рота дитини більш здоровою:

  • порожнину рота немовляти після кожного прийому їжі потрібно очищати за допомогою м’якої махрової тканини, змоченою в теплій кип’яченій воді;
  • використання гумового зубного кільця сприяє стимуляції слиновиділення, яке саме по собі очищає слизову оболонку порожнини рота і стимулює прорізування молочних зубів.
  • Якщо дитина на штучному вигодовуванні не збільшуйте «дірочку» в сосці, не заливайте в дитину харчування. Фірми виробники сосок дуже ретельно розраховують величину отвору (до речі, для води і молока – це різні соски з різною величиною отвору) для того, щоб здорова дитина могла розвивати достатню силу для всмоктування молока з пляшечки, витрачати на це потрібну певну кількість часу (новонароджена дитина їсть 15 – 20 хвилин) і при цьому не переїдати.

photoПосле прорізування перших молочних зубів (6-8 месяцев):

  • батьки самостійно починають очищати зубчики дитячої зубною щіткою, розрахованої для дітей до 2-х років (щітка має маленьку Атравматичний головку, дуже м’яку щетину, кінчики якої повинні бути закруглені і відполіровані).
  • Використовувати зубну пасту в цей період не рекомендується, так як вона може викликати сильний блювотний позив.
  • До і після використання щітку потрібно промити теплою кип’яченою водою, але не окропом, так як він розм’якшить синтетичне волокно щетини, і щітка стане не придатною.

У цей період діти ще не вміють полоскати і спльовувати, тому не потрібно навіть намагатися давати полоскати рот. Рідина або просто виллється з рота, або дитина подавиться нею.

щітки curakid

Дитячі зубні щітки Curaprox

Дети в период 2-6 лет привчаються до проведення індивідуальної гігієни порожнини рота, але під суворим регулярним контролем з боку батьків аж до 8-річного віку.

Особливо необхідно відзначити, що зміст фтористих інгредієнтів в пастах і споліскування для дітей, підлітків і дорослих необхідно використовувати тільки в районах, де знижений або повністю відсутній фтор в питній воді. Застосування фтору як активного з’єднання в регіонах з підвищеним вмістом фтору в питній воді може привести до розвитку флюорозу і всім негативним наслідкам, пов’язаних з цим.