Карієс молочних зубів та його лікування

Не секрет, що за останні роки поширеність карієсу тимчасових (молочних) зубів значно зросла. Більш того, багато дитячих стоматологів відзначають збільшення інтенсивності каріозного процесу. З огляду на той факт, що стоматологічна допомога дітям раннього віку зустрічає певні труднощі, проблема профілактики і раннього виявлення карієсу набуває особливої ​​актуальності.

Важливо відзначити, що сприяють розвитку карієсу в цьому віці знижені захисні властивості твердих тканин, що прорізуються тимчасових зубів, а також зниження процесів слиновиділення в нічний час.

1

Циркулярний карієс верхніх різців у дитини

2

Каріозне ураження піднебінних поверхностей верхніх різців

При прогресуючому карієсі уражаються тимчасові зуби практично відразу ж після їх прорізування. Спочатку на зовнішній стороні верхніх різців з’являються осередки демінералізації емалі, на цьому тлі швидко (протягом 2-3 місяців) виникають каріозні дефекти. Каріозний процес характеризується швидким розвитком, а також множинністю ураження зубів (крім різців нижньої щелепи) і швидким залученням до процесу пульпи зубів.

У зв’язку з такими закономірностями перебігу карієсу актуальною проблемою є його профілактика. Всі лікувально-профілактичні заходи у маленьких дітей з приводу прогресуючого карієсу ми починаємо з розмови з батьками. Поки мама і тато дитини не переглянуть свої погляди на годування і режим дня, домогтися якихось позитивних результатів неможливо. Ми рекомендуємо прибрати з раціону вечірнього та нічного годування всі цукровмісні продукти, кислі соки.

Крім того, необхідно обов’язково здійснювати обстеження такої дитини у педіатра, адже, як правило, така карієсогенна ситуація в ротовій порожнині,  наслідком якої є прогресуючий карієс, можлива в результаті зниження захисних сил всього організму.

В якості місцевої реміналізуючої терапії ми рекомендуємо в домашніх умовах використовувати Tooth Mousse. Тус Мус – це крем на водній основі, що містить RECALDENT TM (CPP-ACP, Казеїн, Фосфопептід – Аморфний Кальцій фосфат). У ротовій порожнині молекули СРР-АСР зв’язуються з біоплівкою, зубним нальотом, кристалами гідроксиапатиту емалі зубів і осідають на м’яких тканинах, локалізуючи біодоступні кальцій і фосфат. Ми зазвичай рекомендуємо даним препаратом щодня обробляти всі зуби дитини після кожного прийому їжі. Можна проводити кабінетну обробку зубів місцевими фторвмісними засобами. Кратність таких процедур залежить від побажань і можливостей батьків. Мінімально можлива кратність становить 1 раз на місяць.

Слід зазначити, що найчастіше при дотриманні всіх наших рекомендацій, вже на цьому етапі відбувається стабілізація каріозного процесу, йде ремінарилізація початкових осередків ураження, відзначається призупинення розвитку каріозних дефектів, уражені тверді тканини ущільнюються, відмежовуються від здорових тканин. Перебіг карієсу набуває компенсований характер.

Надзвичайно складним завданням є лікування карієсу у дітей раннього віку, особливо, якщо дитина вже має негативний досвід відвідування стоматолога. Всі лікувальні заходи в цьому віці повинні проводитися дуже швидко і безболісно. Ми, як правило, у дітей такого віку не рекомендуємо застосовувати місцеву анестезію, так як маленька дитина може злякатися самої технології її проведення та наслідків.

Безболісність маніпуляцій досягається широким застосуванням атравматичних методів обробки каріозних порожнин. Безмашинну обробку каріозних порожнин в тимчасових зубах вітчизняні дитячі стоматологи практикують дуже давно.

Ми в своїй клінічній роботі використовуємо атравматичні методи обробки частіше при лікуванні каріозних порожнин, що локалізуються на гладких і жувальних поверхнях зубів. При лікуванні пошируючого карієсу широко застосовуємо відстрочені методи лікування із застосуванням матеріалів,що містять кальцій, як правило, при поєднанні з атравматичного обробкою.

У перші відвідини проводиться часткова обробка каріозних порожнин і накладення на дно і стінки каріозної порожнини препаратів, після чого порожнину закривають тимчасовою пломбою. Через 10-15 днів проводиться остаточна обробка каріозної порожнини і пломбування.

3

Каріозні порожнини після нетравматичної обробки

4

Відновлення каріозних дефектів із застосуванням Fuji II LC

У своїй практиці при лікуванні карієсу у дітей раннього віку ми частіше використовуємо світлодзеркальні матеріали. Відмінно зарекомендував себе матеріал Fuji II LС (GС). Хіміозатверджуючі матеріали ми не рекомендуємо застосовувати у дітей в цьому віці через тривалий період часу їх затверденіння.

При відновному лікуванні тимчасових молярів ми широко застосовуємо технологію профілактичного пломбування. В цьому випадку пломбувальний матеріал розташовується не тільки в області дефекту, але і в області здорових фісур. Для профілактики фіссурного карієсу прорізувальних тимчасових молярів ми рекомендуємо проводити їх герметизацію.

Останнім часом для проведення атравматичного лікування тимчасових зубів ми застосовуємо технологію Carisolv ™ (хіміко-механічний метод лікування карієсу) (MediTeam Dental AB, Гетеборг, Швеція). Система являє собою набір з п’яти інструментів для видалення шляхом вискоблювання попередньо розм’якшеного ураженого дентину. У цих інструментів – гострий край робочої частини і тупий ріжучий кут, що збільшує площу зіткнення з оброблюваною поверхнею. Це не дозволяє інструментам занадто глибоко проникати в тканини зуба і полегшує контроль над процесом видалення пошкодженого дентину. Для розм’якшення і більш легкого і безболісного видалення каріозного дентину в системі використовується Carisolv-гель, що містить комплекс амінокислот і гіпохлорид натрію.

На рис. 5-7 представлені етапи роботи з системою Carisolv ™ при лікуванні пришейного карієсу в області тимчасового ікла у дитини 4,5-річного віку.

Застосування даної технології скорочує час атравматичного обробки, проте, вимагає хорошого контакту з дитиною під час її проведення. Це дозволяє нам рекомендувати технологію Carisolv ™ до застосування тільки для лікування дітей старше 3-річного віку.

Ускладнені форми карієсу в ранньому дитячому віці (діти до 3-річного віку) найчастіше є показанням до проведення санації ротової порожнини під загальним знеболенням.

5

Карієс молочних зубів у дитини 4,5 років.

6

Каріозна порожнина, що приготовлена до пломбування

7

Відновлення дефекту із застосуванням матеріалу Fuji II LC

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>