ортопедияЯкість протезування визначається: кваліфікацією лікаря і зубного техніка, рівнем клінічного мислення і оснащеністю клініки. Це найважливіші принципи роботи, які дотримуються в нашій клініці і за якими даються безумовні гарантії.

 1. Зубний протез являє собою складну біомеханічну конструкцію, яка повинна відновити втрачений орган – зуб, максимально наближаючись до параметрів живого.
 2. Основне завдання лікаря-ортопеда – підбір такої конструкції протеза, яка не тільки замінить відсутні зуби, але і дозволить надовго зберегти решту.
 3. Наявність найширшого спектра сучасних технологій в клініці дає можливість найбільш оптимально підбирати їх під конкретну проблему пацієнта, а не навпаки, підганяти рішення проблеми під наявну технологію.
 4. Високий рівень клінічного мислення наших лікарів вироблений з роками на основі застосування нових (сучасних) технологій.

Методики і засоби, що застосовуються в сучасному протезуванні, постійно удосконалюються. Прагнучи допомогти Вам прийняти правильне рішення, хочу описати ті зміни в зубощелепно апараті, які відбуваються після втрати (видаленні) навіть одного зуба.

Ще в 1905 році Годон висунув теорію артикуляційної рівноваги, суть якої полягає в наступному. Зубна система являє собою єдине ціле зубних рядів. При цьому кожен зуб знаходиться під впливом замкненого кола сил, що утримують його в одному і тому ж положенні – це один з важливих теоретичних принципів ортопедичної стоматології.

На жаль, часткова втрата зубів супроводжується багатьма вторинними змінами в зубощелепному апараті, найважливішими з яких є:

 • деформація зубних рядів, часто супроводжується складними порушеннями оклюзії;
 • втрата обсягу кісткової тканини;
 • у випадку повної втрати зубів ще й порушеннями нейро-ферментативних процесів.

ортопедия

Протезування подібних хворих неможливо без складної попередньої підготовки.

Причиною деформацій є дефекти зубних дуг, захворювання пародонту, травма, парафункції і ін.

Сюди треба віднести віялообразну розбіжність передніх зубів, при системних пародонтитах та парафункціях. Розвиток їх пов’язано з атрофією альвеолярних відростків, незвичайному навантаженні у напрямку, запаленням пародонту або його дистрофією.

Клінічна картина залежить від багатьох факторів:

 • віку хворого,
 • числа втрачених зубів,
 • давності їх видалення,
 • виду прикусу і т.д.

Чим більше часу пройшло з моменту видалення зубів і чим значніше дефект зубного ряду, тим грубіше деформація. У дітей така деформація розвивається швидко, в літньому віці повільніше.

деформація зубного ряду внаслідок втрати зубів

Деформація зубного ряду внаслідок втрати зубів

Дефекти коронок (каріозного і некаріозного походження), зубних рядів, функціональне перевантаження пародонту і т.д викликають вертикальне висунення зубів (вгору або вниз – в напрямку відсутнього або ураженого зуба). Блок зубів разом з альвеолярним відростком на верхній щелепі висувається в просвіт дефекту зубного ряду, до тих пір, поки жувальна поверхня зубів не торкнеться слизової оболонки беззубого альвеолярного відростка, що в кінцевому підсумку призводить до утворення пролежня.

Переміщення зубів в сагітальній площині може відбуватися в двох напрямках: частіше медіальному (до центру) і дистальному.

Усунення оклюзійних порушень при деформаціях зубних рядів є важливою частиною спеціальної підготовки порожнини рота до протезування.

Раціональне протезування неможливо без усунення оклюзійних спотворень, які в свою чергу можуть викликати порушення функції скронево-нижньощелепного суглоба, функціональне перевантаження зубів, блокаду рухів нижньої щелепи і ін.

Усуваючи оклюзійні порушення ми створюємо умови для виготовлення раціональної конструкції протеза.

Методи, за допомогою яких ми нормалізуємо оклюзійні взаємини:

 • Шліфування горбів перемістилися зубів.
 • Скорочення зубів, що порушують оклюзію, з попереднім видаленням пульпи.
 • Підвищенням межальвеолярної висоти. Зміна міжальвеолярної відстані усуває оклюзійні порушення, покращує зовнішній вигляд хворого і допомагає попередити дисфункцію суглоба.
 • Накладенням спеціальних протезів і апаратів, що викликають перебудову альвеолярного відростка (ортодонтичний метод).
 • Накладення спеціальних апаратів, що викликають перебудову альвеолярного відростка з попередньою кортікотомію (апаратурно – хірургічний метод).
 • Видаленням зубів або зубів і альвеолярного відростка (хірургічний метод).
 • Протезуванням.

Вибір методу визначається характером клінічної картини, віком і загальним станом хворого. Якщо який-небудь метод не дозволяє вирішити задачу, вдаються до поєднання методів (комбіноване лікування).