Вперше гіперостоз був описаний в 1930 році, проте, більш детальний опис хвороби було зроблено др. Сілверменом і др. Каффа в 1945 році. Причини розвитку точно не з’ясовані, існують теорії щодо спадкового або вірусного походження. Інфантильний гіперостоз спостерігається тільки у немовлят, і маніфестує як гостре інфекційне захворювання: підвищення температури, дитина втрачає апетит, стає неспокійною. На обличчі й кінцівках пацієнтів з гіперостозом з’являються щільні припухлості без ознак запалення, трохи болючі при пальпації. Характерною ознакою інфантильного гіперостозу є «місяцеподібне обличчя», обумовлене припухлістю в області нижньої щелепи.
На даних рентгенографії (КТ) виявляються пластинчасті періостальні нашарування. Прогноз при інфантильному кортикальному гіперостозі сприятливий, всі симптоми спонтанно зникають протягом декількох місяців.
Клінічний випадок (спостереження др. Онисько С. О., лікарня ОХМАТДИТ)
Хлопчик 3 місяці. Діагноз інфантильний кортикальний гіперостоз – Infantile Cortical Hyperostosis.
Етіологія захворювання — невідома. Основні гіпотези — екзогенна вірусна атака і генетична схильність до імунних дефектів.
Скарга мами — поява м’яких набряків в області обличчя і шиї, чутливість при доторканні.
Лабораторні аналізи крові: лейкоцитоз, гіпохромна анемія, гіпертромбоцитоз, високе ШОЕ і С-реактивний білок в сироватці крові.
Діагноз поставлений на основі клінічних даних і даних КТ — екстенсивне розростання періоста навколо всієї нижньої щелепи — гіперостоз. Всі інші кістки скелета — не пошкоджені.
Лікування — симптоматичне.
Прогноз — сприятливий.