Чи потрібно доглядати за зубними протезами? Адже вони не схильні до карієсу? Відповідь проста і очевидна — потрібно. І якщо сам протез не буде схильний до карієсу, то на його поверхні мікроби цілодобово будуть влаштовувати бенкет, виділяючи безліч шкідливих для здоров’я речовин.
Краща гігієна порожнини рота – це правильне харчування. Ще древні римляни говорили: Ab ovo usque ad mala (від яйця до яблука), тому що всі обіди починалися яйцем і закінчувалися неминуче яблуками. Саме жування яблук і виконувало потрійну гігієнічну функцію в порожнині рота: покращувало кровопостачання зубів і всього пародонту, робило масаж ясен, а також очищало зуби від залишків їжі. Сьогодні організм звик до м’якої і переробленої їжі і розплачується за це здоров’ям. Якось компенсувати цей недолік можна за допомогою зубної щітки і зубних ниток, які борються із зубним нальотом (точніше, з мікробами і залишками їжі) і допомагають масажувати ясна.
Чистка протезів, як і чищення зубів, має загальні моменти. Не варто нехтувати і чищенням язика, тому що в його сосочках також люблять накопичуватися мікроорганізми.
Догляд за зубними протезами багато в чому залежить від їх типу: знімні, незнімні.
Чистка та догляд за знімними протезами
Для того, щоб протези служили якомога довше, необхідно суворо дотримуватися рекомендацій лікаря по користуванню ними. Багато пацієнтів, які змушені користуватися зубними протезами, на жаль, до сих пір не знають, як правильно за ними доглядати. Звичайно, в першу чергу це вина стоматолога, який зобов’язаний пояснити людині елементарні правила гігієни. Хтось по-старому промиває протез водою з милом, харчовою содою, марганцівкою і навіть перекисом водню. Мало того, що такі способи очищення зубних протезів викликають сумнів в їх ефективності, до того ж вони істотно скорочують тривалість життя протеза і негативно впливають на стан порожнини рота.
Засоби по догляду за знімними зубними протезами умовно можна розділити на дві категорії:
- очищаючі (розчинні таблетки, рідини),
- фіксуючі (креми, порошки, смужки).
Необхідно пам’ятати, що зубний протез вимагає дбайливого догляду. При неправильному підході його можна пошкодити звичайною зубною щіткою, до того ж вона не здатна до кінця видалити бактеріальний наліт і дістатися до важкодоступних місць протеза. Тому використовувати зубні щітки для очищення протеза можна, але вкрай обережно і обов’язково з м’якою щетиною. Особливо пильну увагу треба приділяти поверхні протеза, яка безпосередньо прилягає до ясен. Для догляду за зубними протезами використовуються спеціальні щітки для чищення протезів.
Найкраще для догляду за зубними протезами скористатися спеціальними очисними таблетками чи рідинами. Перед тим, як помістити протез в розчин, його необхідно ретельно промити в проточній воді, видаливши залишки їжі. Досить розчинити таку таблетку в склянці води і занурити в нього протез. Всього 10-15 хвилин – і протез повністю позбавлений від бактеріального нальоту. Біологічно активні речовини очистять протез в важко доступних для зубної щітки місцях і не нашкодять механічно. Використовувати таблетки потрібно не менше двох разів на день (вранці і ввечері).
Фіксуючі засоби необхідні пацієнтам зі слабким слиновиділенням. Вони наноситься тонким шаром на чистий вологий протез, який потім щільно притискається до ясен. При рясному слиновиділенні краще використовувати фіксуючий крем. Він не змивається слиною і рівномірно розподіляється по всій поверхні протеза. Крем є амортизатором, утворюючи “пом’якшувальну подушку” між яснами і протезом, що зменшує його тиск на ясна і запобігає потраплянню частинок їжі під протез. Фіксуючі смужки незамінні при неправильній будові щелеп або в разі, якщо процес звикання до протезів затягується. Вони виготовляються з тонкого спеціального полотна, оберігають ясна від пошкоджень і одночасно надійно фіксують протез.
Чистка та догляд за протезами незнімного типу
Їх схожість з натуральними зубами не повинна створювати у людини враження, що досить буде лише просто використовувати звичайну зубну пасту і щітку. По-перше, зубна щітка повинна бути м’якого типу, щоб максимально дбайливо доглядати за протезами і яснами. По-друге, для очищення важкодоступних місць протеза можна використовувати зубну нитку. З її допомогою очищаються і поліруються всі сторони протеза. Необхідно користуватися і однорядною міжзубною щіткою-йоржиком. Для того, щоб видалити будь-які залишки їжі, процес догляду за незнімними зубними протезами завершується полосканням рота спеціальними засобами.
Засоби по догляду за незнімними зубними протезами:
- зубна щітка з м’якою щетиною,
- зубна паста,
- зубна нитка,
- однорядная міжзубна щітка-йоржик,
- спеціальні ополіскувачі для порожнини рота.