Географічний Язик — псоріатична форма хвороби в порожнині рота

Географічний язик є доброякісним станом у 1-2% людей і зазвичай проявляється у вигляді множинних еритематозних (червоних) плям на передній та/або бічній поверхні язика.

Такі червоні плями викликані атрофією ниткоподібних сосочків і (але не завжди) оточені білими змієподібними кератиновими краями.

Еритематозні плями можуть бути множинними та ізольованими або можуть збільшуватися та зливатися, утворюючи величезну еритематозну зону.

Пацієнти можуть помітити зникнення плям через кілька днів, а за кілька тижнів вони знову з’являться на іншій ділянці язика. Така модель втрати та відновлення ниткоподібних сосочків на різних ділянках язика називається «доброякісний мігруючий глосит» або «мігруюча еритема язика».

Ми називаємо «географічний язик» тому, що уражені ділянки нагадують контури континентів на карті.

Еритематозні плями також можуть, хоч і рідко, з’являтися на слизовій щік, губ і м’якого піднебіння. Ці «ектопічні» екстралінгвальні прояви мають аналогічний клінічний вигляд і міграційний характер, що і язик.

Причини виникнення географічного язика  досі не доведені, однак все більше повідомлень про підвищену частоту у людей зі стресом та псоріазом шкіри. Географічний язик також пов’язаний з такими станами як атопія/астма (збільшення частоти HLA-B15),  та синдром Рейтера.

З’являється все більше досліджень, які показують збільшення кількості антигенів лейкоцитів людини таких як HLA-Cw6 на поверхні географічного язика та поверхні шкіри з псоріазом. Більш того, ці ураження мають подібні гістопатологічні особливості та можуть одночасно співіснувати в одного й того ж пацієнта. Це призвело до припущень про те, що географічний язик є псоріатичною формою хвороби в порожнині рота.

Географічний язик може протікати безсимптомно і бути діагностованим випадково під час клінічного обстеження порожнини рота. Іноді пацієнти можуть скаржитися на печіння від гарячої та гострої їжі. Відомо, що третина пацієнтів з тріщинами язика також мають географічний язик.

Гістопатологія: області, що відповідають білим краям ураження демонструють гіперкератоз, спонгіоз, акантоз та сітчасті виступи. Області, що відповідають центральній еритематозній частині ураження — демонструють посилення гіперемії, посилення набряку остистого епітелію та відсутність ниткоподібних сосочків. Також спостерігається інтраепітеліальна інфільтрація нейтрофілами та лімфоцитами та втрата кератинового шару.

Таке скупчення нейтрофілів в кератиновому та остистому шарах епітелію є мікро абсцесом і називається абсцесом Монро.
Безпосередньо розташована нижче сполучна тканина може показати запалення, що складається з лімфоцитів, нейтрофілів та плазматичних клітин.

Географічний язик не потребує жодного лікування. Єдиним веденням таких пацієнтів є спостереження та заспокоєння.

Дискомфорт, який може спричиняти географічний язик, можна обмежити або уникнути, виключивши з раціону алкоголь, тютюнові вироби, гарячі, гострі та кислі продукти, певних видів зубної пасти.

У поодиноких випадках печіння може бути сильним, і для полегшення можна застосовувати місцеві кортикостероїди (бетаметазон) або протизапальні та антигістамінні препарати, гель чи спрей з лідокаїном,  вітамін А,  у випадках сильного болю – ацетоамінофен.

З побажаннями здоров’я, Л. Дахно

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>