sinusit-u-ditej

Синусит у дітей — причини, діагностика, лікування

Навколоносові пазухи — це повітряні порожнини, сполучені з порожниною носа, які знаходяться в складі лицьового скелета. Навколоносові пазухи необхідні для зволоження, зігрівання та очищення вдихуваного повітря.

Слизова оболонка, яка вистилає пазухи, є продовженням слизової оболонки порожнини носа і складається з миготливого епітелію, що здійснює дренаж з пазух завдяки руху війок. Існують гайморові пазухи (або верхньощелепні), гратчасті (або етмоїдальні), лобові (фронтальні) і клиноподібні (сфеноїдальні) пазухи.

Синусит у дітей — це запалення будь-яких з навколоносових пазух, а гайморит — це найбільш частий вид синуситу, при якому запалюються тільки гайморові пазухи. У лікарській практиці застосовується термін «синусит», тому що поряд із запаленням гайморових пазух часто діагностується запальний процес і в інших пазухах.

Особливості будови пазух у дітей

У дітей з народження є тільки гратчасті й гайморові пазухи, потім до двох років починають формуватися клиноподібні, а до семи років з’являються зачатки лобних пазух, які повністю розвиваються до двадцяти років.

Гайморитом хворіють 6-9% дітей. Дитячий гайморит, що поєднується з респіраторними та вірусними інфекціями, часто протікає непомітно, через те, що спочатку має ті ж симптоми, що і риніт (нежить). Часто вірусний гайморит у дитини проходить самостійно за 7-10 днів. Якщо нежить триває понад 7-10 днів, можна запідозрити розвиток бактеріального гаймориту. До цього часу з’являються інші симптоми гаймориту: біль і тиск за щоками та навколо очей, в переніссі, посилюється закладеність носа, виділення з носа стає жовтого або зеленуватого кольору, може підвищитися температура тіла і з’явитися кашель від стікання слизу в носогорло і гортань. Якщо захворювання триває більше 3-х місяців, воно переходить в стадію хронічного гаймориту. При хронічному гаймориті можуть формуватися кісти та поліпи в пазухах.

Ускладнення гаймориту та інших синуситів: запалення орбіти, менінгіт, сепсис.

Гайморит у дітей — причини

Передумовами розвитку гаймориту є:

  • Алергія
  • Анатомічна аномалія (викривлення перегородки носа, недорозвинення пазухи і т.д.)
  • Гіпертрофія аденоїдів
  • Захворювання зубів
  • Спадкові й системні захворювання (муковісцидоз, поліпоз, хвороба Картагенера, хвороба Вегенера, Чарга-Штросса)
  • Відвідування громадських місць під час епідемій респіраторних вірусів
  • Тютюновий дим в місці проживання
  • Екологічне забруднення повітря.

Запалення аденоїдів часто супроводжує гострі нежиті та протікає з симптомами, схожими на гайморит: закладеність носа, головний біль, гугнявий голос, виділення з носа різного кольору і характеру, підвищення температури тіла. На відміну від синуситу при аденоїдіті відсутній біль в області пазух. Тому, якщо у дитини з’явилися часті або постійні «нежиті», це привід для візиту до лікаря-отоларинголога для виявлення справжньої причини проблеми та підбору правильного лікування.

Алергічний риніт може проявлятися схожими з гайморитом (синуситом) симптомами. У дитини також присутні закладеність носа, гугнявість, може бути тиск в пазухах, головний біль. Але при алергії не буває підвищення температури тіла і гнійних виділень з носа. Алергія також є фактором для розвитку синуситу. При алергічному риніті розвивається набряк слизової оболонки носа і пазух, внаслідок чого порушується дренаж рідини з пазух, що веде до накопичення і розмноження мікробів всередині пазух.

Синусит у дітей — діагностика

Діагностика включає огляд носа, горла і вух під яскравим налобним освітленням, ендоскопічне дослідження носа, носогорла, при яких візуалізується наявність слизового або гнійного секрету з соустя навколоносових пазух, наявність аденоїдів і їх запалення. Може проводитися рентгенологічне дослідження навколоносових пазух для оцінки ступеня заповнення або змін в пазухах. Якщо лікар запідозрить запалення в ґратчастих клітинах, в лобових або клиноподібних пазухах, може знадобитися комп’ютерна томографія.

Також при необхідності береться мазок на бактеріальну мікрофлору і чутливість до антибіотиків, мазок на алергію (наявність еозинофілів в секреті).

Лікування синуситу у дітей

Лікування гаймориту (синуситу) зазвичай включає курс антибіотиків і промивання носа. При поєднанні з іншими захворюваннями лікування коректується. На розсуд лікаря рекомендується фітотерапія, фізіотерапія, реабілітація. Дітям, що часто хворіють необхідно щорічно робити щеплення від грипу. Всім дітям в обов’язковому порядку необхідно робити щеплення від пневмокока та гемофільної інфекції — найбільш частих збудників синуситу, отиту, аденоїдиту. При наявності алергії лікування проводиться спільно з алергологом.

У разі розвитку хронічного синуситу на тлі гіпертрофії аденоїдів, необхідно видалити аденоїди як основне джерело бактеріального обсіменіння і порушення дренажу з носа і пазух. При хронічному або рецидивуючому синуситі може виникнути необхідність в хірургічному лікуванні пазух носа — ендоскопічної функціональної операції на пазухах. Принцип полягає в мінімально необхідному розширенні заблокованого соустя. Також може знадобитися корекція інших анатомічних структур носа, в разі наявності аномалій. Всі хірургічні методи лікування проводяться дітям у стані медикаментозного сну, безболісно і мінімально травматично для маленьких пацієнтів.

Якщо у вас є які-небудь питання щодо лікування синуситу у дітей ми з задоволенням відповімо на них в розділі “Питання” нашого сайту.