gostrij-sinusit

Гострий синусит — причини, діагностика, лікування

Під поняттям гострий синусит у суспільстві часто об’єднують кілька діагнозів, загальна назва яких гострий синуїт. По суті, це запалення придаткових пазух носа (в т.ч. і гайморової пазухи). Дане захворювання характеризується закладенням носа, виділеннями з носа, затіканням виділень в носогорло, а також головним болем і лихоманкою, які тривають не більше 12 тижнів.

Гострий синусит — причини

Для виникнення цього захворювання необхідно кілька умов:

  • Наявність патологічної або умовно патологічної мікрофлори (яка може викликати захворювання тільки при певних умовах). У більшості випадків практично всі люди є носіями незначної кількості такої мікрофлори, але в нормальному здоровому стані їй протистоять фактори захисту.
  • Порушення вентиляції пазух і роботи слизової порожнини носа і пазух — виникає через набряк соустя між пазухою і порожниною носа і порушенні функції епітелію. Найчастіше це відбувається на тлі перенесеного ГРВІ та є одним з його ускладнень.

При огляді ЛОР лікарем можлива постановка діагнозу гострий синусит, а для уточнення які саме пазухи вражені проводиться рентгенологічний метод дослідження (рентгенографія або КТ придаткових пазух носа).

Гострий синусит — ускладнення

Якщо не лікувати гострий синусит, то можливі ускладнення з боку орбіти й головного мозку, а також доволі часто зустрічаються переходи в хронічну форму.

Гострий гайморит — лікування

Питання лікування гострого синуситу викликає чимало дискусій не тільки в медичному суспільстві, а й «на лавочці біля під’їзду». За уявленнями сучасної медицини ключовим є призначення протизапальної та антибактеріальної терапії. Серед перших лідирують місцеві гормональні засоби (завоювали велику популярність через виражений ефект і практично відсутність побічних симптомів), серед других основну частину призначень займають таблетовані антибіотики. Обидва пункти викликають масу заперечень серед пацієнтів і спроби їх знайти альтернативні шляхи лікування.

Все-таки, чи можливо вилікуватися від синуситу без призначення подібних препаратів? Все залежить від вираженості запалення і локалізації ураження. Як зазначалося вище, ключовим моментом у виникненні сінуситу є набряк і, як наслідок, порушення вентиляції пазухи і її дренажу. Тому в легких випадках часто буває досить зняти цей набряк (судинозвужувальні краплі в ніс) і медикаментозно полегшити відходження слизу з пазух (муколітики). На сучасному фармацевтичному ринку для цих цілей є достатня кількість комплексних препаратів. У більш важких випадках необхідно призначення антибіотика, а при ознаках вираженого порушення відтоку гною (виражений головний біль, лихоманка) та різні хірургічні маніпуляції й операції.

Ми безумовно вважаємо оптимальним індивідуальний підхід до кожного пацієнта і контролю ходу лікування, особливо в разі призначення менш «сильних» методів лікування.

Якщо у вас є які-небудь питання до отоларинголога щодо лікування гострого синуситу ми з задоволенням відповімо на них в розділі “Питання” нашого сайту.