adenoїdni-vegetaciї-adenoїdi

Аденоїди — причини, симптоми, лікування

Аденоїдні вегетації або аденоїди одне з найпоширеніших захворювань в дитячому віці, і, як наслідок, «лідер» за кількістю міфів про теорії виникнення, методів лікування та й відносин до них як стану (від повного ігнорування до панічного бажання позбавити дитину).По суті, аденоїдні вегетації — це доброякісна гіперплазія глоткових мигдалин. Останні є частиною кільця Пирогова-Вальдеєра, які найбільшу активність проявляє в дитячому віці (як орган імунної системи). Саме тому найбільша частота проблем з глотковими мигдалинами відбувається в дошкільному та ранньому шкільному періоді.

Варто зазначити, що основними патологічними станами глоткових мигдалин є гіпертрофія мигдалин (аденоїдні вегетації) і їх запалення (гострий і хронічний аденоїдит).

Гіпертрофія глоткових мигдалин найчастіше зустрічається у дітей 2-7 років, в період своєї найбільшої активності, після чого відбувається її поступова інволюція, а активність в кільці Пирогова-Вальдеєра поступово зміщується в бік піднебінних мигдалин (саме тому ангіна і хронічний тонзиліт є більшого ступеня проблемою дітей середніх і старших класів, а також дорослих). Звичайно, немає чіткого вікового поділу виникнення цих захворювань, і обидві мигдалини часто страждають одночасно (особливо це стосується гіпертрофії мигдалин).

Гіпертрофія глоткових мигдалин (аденоїдні вегетації)

Досить часто справжня гіпертрофія глоткових мигдалин поєднується з гіпертрофією піднебінних мигдаликів, що підкреслює системність стану, що привів до його розвитку (конституціональні особливості, алергічні захворювання, персистенція лімфотропних вірусів (ЕБВ, герпес і т.д.), що вимагає обов’язкової діагностики навіть в разі прийняття рішення про оперативне лікування. В іншому випадку, зростає ймовірність рецидиву захворювання (проводиться операція аденотомія, тобто зрізання збільшеного органу, а не його повне видалення).

Показання до видалення наступні:

  • Порушення носового дихання. Найчастіше батьки помічають самі цю проблему, але об’єктивізації можливо використання різних методів дослідження носового дихання (риноманометрія, рінофлуометрія), які рідко використовуються в дитячій практиці.
  • Хропіння.
  • Зниження слуху. Мова йде не тільки про часті гострі гнійні середніх (два і більше на рік), а також про повний загальний середній секреторний отит. Суть його полягає в поступовому безболісному накопиченні ексудату в порожнині середнього вуха, яке призводить до поступового, а при односторонньому процесі й малопомітного, зниження слуху. Запідозрити цей стан можна при спостереженні за дитиною, а досить швидко і безболісно діагностувати за допомогою тімпанометрії.
  • Часті синусити (етмоїдит, гайморит).
  • Порушення формування правильного прикусу і лицьового скелета (крайнім ступенем є розвиток «аденоїдного» обличчя).

Слід зазначити, що не завжди існує пряма залежність між розміром глоткових мигдалин й виразністю зазначених проблем. Гіпертрофія лімфоїдної тканини може бути невеликою, але вираженою в області гирла слухової труби (як наслідок патологія середнього вуха), мати тенденцію до вростання в хоани (частіше у старших дітей, що призводить до частих або хронічних синуситів), або локалізуватися на задній стінці глотки та не чинити вираженого впливу на носове дихання.

Аденоїдит — лікування

Гострий аденоїдит супроводжує практично кожен епізод гострого ринофарігіта у дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Виразність його може бути різна — від малопомітного до вираженого порушення носового дихання зі значною кількістю виділень. Але після одужання всі симптоми вирішуються повністю. У разі хронічного запалення аденоїдів незначні симптоми залишаються навіть у стадії ремісії (незначне порушення носового дихання і виділень з носа, кашель).

У разі наявності хронічного аденоїдиту питання про оперативне лікування приймається індивідуально. Як правило показання ті ж, що і при гіпертрофії глоткових мигдалин, а крім того, часті загострення хронічного аденоїдиту.

Якщо у вас є які-небудь питання щодо лікування аденоїдних вегетацій ми з задоволенням відповімо на них в розділі “Питання” нашого сайту.